Afirmacja to metoda, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Mają za zadanie pomóc nam w lepszym samopoczuciu, zmienić nasze myślenie na pozytywne, co pozwoli nam uwierzyć we własne możliwości. Te metody mają na celu zaakceptować siebie samego i uwierzyć w treść wypowiedzianych słów. Naszym życiem kierują nasze działania, wypowiedziane słowa, wyrażone emocje czy w końcu nasze myśli. Często to, w co wierzymy, kreuje nasz świat i prowadzi do określonych czynów. Niestety w dużej mierze są to myśli negatywne, co może prowadzić do złego samopoczucia, stanów lękowych, czy depresji. Dlatego zmień myślenie! Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Proces afirmacji, zmiany myślenia na pozytywne emocje, jest bardzo trudnym i długim procesem. Nie da się z dnia na dzień, zaprogramować naszego mózgu, że od teraz wszystko jest super i od dzisiaj myślę tylko pozytywnie. Nie!!! Jest to bardzo długi proces, codzienna dyscyplina, które dają korzyści dla nas samych i naszego ciała.

Afirmacje to przede wszystkim bezpieczne  i regularne powtarzanie pozytywnych zdań, które mogą korzystnie wpłynąć na naszą samoocenę. W każdej dziedzinie naszego życia wypowiadanie optymistycznych twierdzeń wzmacnia nasz samorozwój i utwierdza w przekonaniu, że rzeczywiście tak jest. Po pewnym czasie zaczynamy wierzyć w to, co mówimy i myślimy, co podnosi naszą samoocenę i wzmacnia nasze pozytywne myślenie. Wykorzystywana jest często w psychoterapii, aby zmienić negatywne myślenie, odsunąć pesymistyczne myśli od siebie i przekształcić je w pozytywne wartości.

Ważne jest, aby zacząć od małych rzeczy, aby skupić się nad tym, co mamy i wyciągnąć z tego pozytywne wnioski, a nie doszukiwać się negatywów, gdy czegoś nie możemy mieć. Sposób, w jaki myślimy, co wyrażamy, ma zasadniczy wpływ na kreowanie naszego świata, na jakość naszego życia. Każda afirmacja, dzięki której jesteśmy w stanie uwierzyć, że jest możliwa zmiana – to duży krok do przodu, który powoduje określone zmiany. Ważne jest, aby mocno wierzyć w to co mówimy, myślimy, aby poczuć spełnienie i równowagę.

Afirmacje można zastosować w każdej dziedzinie naszego życia. Rolą afirmacji, jest świadome dążenie do zmiany naszego myślenia, do określonego celu oraz uświadomienie sobie, że realizacja tego jest bardzo bliska. Po stworzeniu afirmacji, konieczne jest regularne wypowiadanie jej na głos czy w naszych myślach, np. codziennie wieczorem lub rano.

Przykłady afirmacji:

Uznanie/Szacunek

Negatywne przekonanie: „nikt, mnie nie uznaje, nie szanuje”

Afirmacje: „ mam wpływ na środowisko w jakim się obracam, ludzie mnie szanują”, „mam prawo mówić nie i ludzie to szanują”, „szanuję siebie i innych i tego wymagam od ludzi, którymi się otaczam”

Obawa/Lęk

Negatywne przekonanie: „w najbliższym czasie stracę pracę”

Afirmacje: „sumiennie i rzetelnie wykonuję swoje obowiązki”, „jestem dobrym pracownikiem, zawsze wszyscy mogą na mnie liczyć”, „szefostwo jest zadowolone z mojej pracy”

Samotność

Negatywne przekonanie: „nie mam wsparcia od nikogo”

Afirmacje: „zawsze, gdy potrzebuję pomocy, dostaję ją”, „w moim życiu spotykam samych życzliwych ludzi”, „otaczam się ludźmi, na których zawsze mogę liczyć”.